Férfinevek

nepszeru

Összetett keresés Kinyit

A Á B C Cs D Dz Dzs E É F G Gy H I J K L M N Ny O Ó Ö Ő P R S Sz T U Ú Ü V W X Z Zs Összes

B

Balázs

A Balázs az ismeretlen eredetű latin Blasio családnévből származó férfinév.

A nevet sokan - helytelenül - a görög Bazileosz névvel azonosították, melynek szó szerinti jelentése: királyi. Ezzel szemben a név valójában az ókori Rómából ered, a híres és előkelő Cornelius nemzetség egyik ága a Blasio névvel különböztette meg magát a család többi ágától. A Blasio (és így a Balázs) név eredete, jelentése máig megfejtetlen maradt. Más források a Blasius jelentését két szóból vezetik le: az előtagban a blandus (nyájas) vagy a belasius, bel (öltözék), az utótagban a syros (kicsi) rejlik.
Ajánlott névnap: Február 03.
Név gyakorisága: Megtekintés

Bálint

A Bálint a latin Valentinus családnévből származó férfinév. A Valentinus alapszava, a valens jelentése erős, egészséges. Női párja a Valentina.

A Bálint név latin alakból való kialakulásának sorrendje: Valentinus - Valentin - Valent - Balent - Bálint. A v-b betűk felcserélődése más nyelvben is megfigyelhető, például az angolban a Willy - Billy alakoknál.
Név gyakorisága: Megtekintés

Barna

A Barna ómagyar-arámi eredetű férfinév. Jelentése: a vigasztalás fia. (A bar- képző az arámiban fiút jelent, ám az utótag jelentését egyesek vitatják). Rokon nevek: Barnabás, Borbás. (Ne tévesszük össze az eltérő eredetű Barabás férfinévvel!).
Ajánlott névnap: Június 11.
Név gyakorisága: Megtekintés

Béla

A Béla név bizonytalan eredetű, jelentésére több magyarázat született. Amennyiben a magyar eredetet vizsgáljuk, úgy valószínűleg a régi magyar Bél személynévből származik a név, az -a betű itt kicsinyítőképző. A Bél jelentése belső rész, például: szív. A Béla lehet török eredetű is, ebben az esetben jelentése: előkelő. A középkorban mesterségesen azonosították az Adalbert névvel. A név a XIX. században került elő újra, korábban csak Árpád-házi királyaink nevében fordult elő. Népszerűsége az utóbbi években csökkent.
Ajánlott névnap: Április 23.
Név gyakorisága: Megtekintés

Bence

A Bence a latin Vincentius (Vince, jelentése: győztes) férfinév Bencenc formájú rövidüléséből származik. A latin alakból való kialakulása a következőképpen ment végbe: Vincentius - Vincenc - ebből lett ikerítéssel (Vincenc-Bencenc) a Bencenc - Bence. A Bencenc alakot is használták egy ideig, de ahogy a Vincencből Vince lett, a Bencencből is Bence.
A Bencét még a 18. században is a Benedek becéző alakjának tekintették, ezért van az, hogy a Magyarországon legrégebben működő Szent Benedek által alapított szerzetesrend nevében, a bencésekében a Bence név bújik meg.
Ajánlott névnapok: Március 21., Július 11., Augusztus 23.
Név gyakorisága: Megtekintés

Benett

A Benett latin/angolszász eredetű férfinév, jelentése: áldott, Istent dicsérő.
A Benedek névváltozata. Angol és ír nyelvű területeken elterjedtebb Bennett formában. Ezeken a helyeken vezetéknévként és földrajzi elnevezésként is gyakori. Több változatban is előfordul: Benet, Bennet, Benett, Bennett, Benit, Bennit stb.
Ajánlott névnap: Március 21.
Név gyakorisága: Megtekintés

Benjámin

A Benjámin héber eredetű bibliai férfinévből származik. Jelentése: a jobb (jobb kéz) fia (בִּנְיָמִין Binjámín) vagy jobbom fia (בֶּן־יְמִינִי Ben-jemíní), ebből átvitt értelemben: a szerencse fia. Női párja: Benjamina.
Ajánlott névnapok: Január 03., Március 31.
Név gyakorisága: Megtekintés

Bercel

A Bercel régi magyar eredetű férfinév, egyes feltételezések szerint egy a magyarokhoz csatlakozó bolgár-türk népcsoport viselte e nevet.
Ajánlott névnapok: Március 29., Június 03.
Név gyakorisága: Megtekintés

Bertalan

A Bertalan férfinév az arámi – görög Bartholomaiosz férfinév latinos Bartholomeus formájú rövidüléséből származik. Jelentése: Ptolemaiosz fia.
Ajánlott névnap: Augusztus 24.
Név gyakorisága: Megtekintés

Botond

A Botond régi magyar személynévből származik. Valószínűleg a bot szó akkoriban buzogányt is jelentett, így a vélhető jelentése: botos azaz buzogányos harcos.
Ajánlott névnapok: Március 23., Május 16., Július 28.
Név gyakorisága: Megtekintés

Bulcsú

A Bulcsú magyar eredetű régi magyar személynév. Bulcsú vezér a X. századi magyar seregek egyik vezére. A Bulcsú vezette seregek hadjáratai felülmúlták Hannibál és Nagy Sándor csatáit is. Több nyelven beszélt és európai hírű uralkodó hadvezér volt egyedüli bejárással a pápához. Több mai katonai egyetemen oktatják a stratégiáját. Az augsburgi csatában tőrbe csalták a germánok és végzetes vereséget szenved. Feltehetően a Kál nemzetség leszármazottja.
Név gyakorisága: Megtekintés