Férfinevek

nepszeru

Összetett keresés Kinyit

A Á B C Cs D Dz Dzs E É F G Gy H I J K L M N Ny O Ó Ö Ő P R S Sz T U Ú Ü V W X Z Zs Összes

Á

Ábel

Az Ábel bibliai férfinév, Ádám és Éva második fiának a neve. Héber eredetije הֶבֶל Hevel / הָבֶל Hável, jelentése: pára, lehelett, innen múlandóság. Mások szerint a név asszír vagy sumér eredetű, és a jelentése: fiú. A név eredetének harmadik lehetősége a sumer AB.DIĜIR logogram amorita (nyugati sémi) olvasata: abu-ilû, sumer ab-An, jelentése „Az isten”, illetve ab-ba-an, abba2-ēl, azaz „Isten atya”. Az isten szót (An) az amoriták Él neveként olvasták ki. Első ismert előfordulása az i. e. 18. században a jamhadi Abbán névváltozata, Abba-Él, Abēl.
Név gyakorisága: Megtekintés

Ádám

Az Ádám bibliai férfinév, az első emberpár férfitagjának neve. A név héber eredetű (אָדָם), az eredeti jelentése: ember (az emberi faj neve vált személynévvé). A szó alapjelentése „vörösnek lenni”, az adam szó valamennyi sémi nyelvben egyben „embert”, „földből valót” és „vörös színűt” is jelent (héber: אָדָם, arab: آدم).
Ajánlott névnapok: Szeptember 09., December 24.
Név gyakorisága: Megtekintés

Álmos

Az Álmos ősi magyar eredetű férfinév, Árpád fejedelem apjának a neve. Jelentése: megvett, megvásárolt; más feltevés szerint: szerző. A magyar álom szóból való származtatása vitatott, a név későbbi használatában azonban szerepet játszhatott a közszó is. A magyar mitológia szerint mindenesetre Emese álmának magyarázata volt, hogy fiút szül – ez a gyermek lett a mitológiai Álmos.
Ajánlott névnapok: Január 01., Február 20.
Név gyakorisága: Megtekintés

A

Adrián

Az Adrián latin eredetű férfinév, a Hadrianus névből származik. Jelentése: (a Velence tartományban levő) Hadria városából való, azaz: hadriai. Korábbi alakváltozatának felel meg az Adorján név. Női párja: Adriána.
Ajánlott névnapok: Március 04., Március 05., Szeptember 08.
Név gyakorisága: Megtekintés

Alajos

Az Alajos a germán eredetű német Alois, Alwis férfinév magyar alakváltozata. Elemeinek jelentése: egész és bölcs.
Ajánlott névnapok: Június 21., Október 17.
Név gyakorisága: Megtekintés

Alex

Az Alex férfinév az Alexius vagy Alexis rövidüléséből származik, amelyek a latinosított Alexander név görög eredetijére (Alexandrosz) vezethetők vissza. A név jelentése: férfiakat vagy férfiaktól megvédő. Női változata az Alexia, Alexandra.

A név a görögben is jövevény, az egész i. e. 2. évezredi égeikumi térségben gyakori. A mükénéi táblákon is található A-re-ka[sa-do-ro], illetve annak női párja, az A-re-ka-sa-da-ra, valamint hettita–luvi Alakszandusz is ismert (Alakšanduš).
Ajánlott névnapok: Február 09., Február 17.
Név gyakorisága: Megtekintés

Ambrus

Az Ambrus férfinév a görög Ambrosziosz név rövidüléséből származik. Az Ambroziosz jelentése: halhatatlan. A görög mitológiában az ambrózia az istenek halhatatlanságot biztosító étele volt. Női párja: Ambrózia.
Név gyakorisága: Megtekintés

Anna

Az Anna női név közvetlenül a héberből átvett név, héber formája Channá, Hanná (חַנָּה). Jelentése: kegyelem, könyörület, báj, kecsesség, kedvesség. A héberben jövevény, a kánaáni Anat istennő nevén keresztül a hettita Hannahannah anyaistennőre vezethethető vissza, a föld és termékenység istennőjére. (ḫannaš = „anya”, ḫannaḫannaš = nagyanya)
Név gyakorisága: Megtekintés

Antal

Az Antal latin eredetű férfinév. A név a római Antonius nemzetségnévből származik, amelynek eredeti jelentése ismeretlen. Női párja az Antónia.
Ajánlott névnapok: Június 13., Július 05.
Név gyakorisága: Megtekintés

B

Balázs

A Balázs az ismeretlen eredetű latin Blasio családnévből származó férfinév.

A nevet sokan - helytelenül - a görög Bazileosz névvel azonosították, melynek szó szerinti jelentése: királyi. Ezzel szemben a név valójában az ókori Rómából ered, a híres és előkelő Cornelius nemzetség egyik ága a Blasio névvel különböztette meg magát a család többi ágától. A Blasio (és így a Balázs) név eredete, jelentése máig megfejtetlen maradt. Más források a Blasius jelentését két szóból vezetik le: az előtagban a blandus (nyájas) vagy a belasius, bel (öltözék), az utótagban a syros (kicsi) rejlik.
Ajánlott névnap: Február 03.
Név gyakorisága: Megtekintés

Bálint

A Bálint a latin Valentinus családnévből származó férfinév. A Valentinus alapszava, a valens jelentése erős, egészséges. Női párja a Valentina.

A Bálint név latin alakból való kialakulásának sorrendje: Valentinus - Valentin - Valent - Balent - Bálint. A v-b betűk felcserélődése más nyelvben is megfigyelhető, például az angolban a Willy - Billy alakoknál.
Név gyakorisága: Megtekintés

Barna

A Barna ómagyar-arámi eredetű férfinév. Jelentése: a vigasztalás fia. (A bar- képző az arámiban fiút jelent, ám az utótag jelentését egyesek vitatják). Rokon nevek: Barnabás, Borbás. (Ne tévesszük össze az eltérő eredetű Barabás férfinévvel!).
Ajánlott névnap: Június 11.
Név gyakorisága: Megtekintés

Béla

A Béla név bizonytalan eredetű, jelentésére több magyarázat született. Amennyiben a magyar eredetet vizsgáljuk, úgy valószínűleg a régi magyar Bél személynévből származik a név, az -a betű itt kicsinyítőképző. A Bél jelentése belső rész, például: szív. A Béla lehet török eredetű is, ebben az esetben jelentése: előkelő. A középkorban mesterségesen azonosították az Adalbert névvel. A név a XIX. században került elő újra, korábban csak Árpád-házi királyaink nevében fordult elő. Népszerűsége az utóbbi években csökkent.
Ajánlott névnap: Április 23.
Név gyakorisága: Megtekintés

Bence

A Bence a latin Vincentius (Vince, jelentése: győztes) férfinév Bencenc formájú rövidüléséből származik. A latin alakból való kialakulása a következőképpen ment végbe: Vincentius - Vincenc - ebből lett ikerítéssel (Vincenc-Bencenc) a Bencenc - Bence. A Bencenc alakot is használták egy ideig, de ahogy a Vincencből Vince lett, a Bencencből is Bence.
A Bencét még a 18. században is a Benedek becéző alakjának tekintették, ezért van az, hogy a Magyarországon legrégebben működő Szent Benedek által alapított szerzetesrend nevében, a bencésekében a Bence név bújik meg.
Ajánlott névnapok: Március 21., Július 11., Augusztus 23.
Név gyakorisága: Megtekintés

Benett

A Benett latin/angolszász eredetű férfinév, jelentése: áldott, Istent dicsérő.
A Benedek névváltozata. Angol és ír nyelvű területeken elterjedtebb Bennett formában. Ezeken a helyeken vezetéknévként és földrajzi elnevezésként is gyakori. Több változatban is előfordul: Benet, Bennet, Benett, Bennett, Benit, Bennit stb.
Ajánlott névnap: Március 21.
Név gyakorisága: Megtekintés

Benjámin

A Benjámin héber eredetű bibliai férfinévből származik. Jelentése: a jobb (jobb kéz) fia (בִּנְיָמִין Binjámín) vagy jobbom fia (בֶּן־יְמִינִי Ben-jemíní), ebből átvitt értelemben: a szerencse fia. Női párja: Benjamina.
Ajánlott névnapok: Január 03., Március 31.
Név gyakorisága: Megtekintés

Bercel

A Bercel régi magyar eredetű férfinév, egyes feltételezések szerint egy a magyarokhoz csatlakozó bolgár-türk népcsoport viselte e nevet.
Ajánlott névnapok: Március 29., Június 03.
Név gyakorisága: Megtekintés

Bertalan

A Bertalan férfinév az arámi – görög Bartholomaiosz férfinév latinos Bartholomeus formájú rövidüléséből származik. Jelentése: Ptolemaiosz fia.
Ajánlott névnap: Augusztus 24.
Név gyakorisága: Megtekintés

Botond

A Botond régi magyar személynévből származik. Valószínűleg a bot szó akkoriban buzogányt is jelentett, így a vélhető jelentése: botos azaz buzogányos harcos.
Ajánlott névnapok: Március 23., Május 16., Július 28.
Név gyakorisága: Megtekintés

Bulcsú

A Bulcsú magyar eredetű régi magyar személynév. Bulcsú vezér a X. századi magyar seregek egyik vezére. A Bulcsú vezette seregek hadjáratai felülmúlták Hannibál és Nagy Sándor csatáit is. Több nyelven beszélt és európai hírű uralkodó hadvezér volt egyedüli bejárással a pápához. Több mai katonai egyetemen oktatják a stratégiáját. Az augsburgi csatában tőrbe csalták a germánok és végzetes vereséget szenved. Feltehetően a Kál nemzetség leszármazottja.
Név gyakorisága: Megtekintés

Cs

D

E

Endre

Az Endre az András férfinév magyar alakváltozata. Az Endre a magyarországi latin Endreas névváltozatból vagy a német Endres, Enders névformából származik.
Ajánlott névnapok: Július 17., November 30.
Név gyakorisága: Megtekintés

Ervin

Az Ervin germán eredetű férfinév, jelentése had(sereg)+barát. A név első eleme több germán szóból is származhat, amiknek a jelentése lehet még becsület, örökség, vadkan. Női párja: Ervina.
Ajánlott névnapok: Április 25., Április 26., December 24.
Név gyakorisága: Megtekintés

F

Flórián

A Flórián férfinév a latin Florianus rövidülése. Jelentése: virágos, virágzó.
Ajánlott névnap: Május 04.
Név gyakorisága: Megtekintés

Frigyes

A Frigyes 19. századi névalkotás a frigy szóból a Friedrich név magyarosítására. A Friedrich germán eredetű név, mely korábban Fridrik alakban fordult elő Magyarországon. Jelentése béke, védelem + hatalmas, uralkodó.
Ajánlott névnapok: Március 03., Július 18.
Név gyakorisága: Megtekintés

G

Gergely

A Gergely férfinév a görög eredetű Grégoriosz (Γρηγόριος) név latin Gregorius formájának a Gregor rövidüléséből származik. Eredeti ógörög formájában égregó, melynek jelentése éberen őrködő.
A név kialakulása: a Gregóriosz Gregor alakra való rövidülése után a mássalhangzó-torlódás (gr < ger) majd a vegyes hangrend szűnt meg (e-o < e-e). Ennek eredménye lett a Gerger, amely egy darabig váltakozott a Gergel, Gergely alakokkal.
Név gyakorisága: Megtekintés

Géza

A Géza régi magyar férfinév, valószínűleg magyar méltóságnévből keletkezett. Egyesek szerint viszont a tisztázatlan eredetű Gyécsa névből származik. Alakváltozatai: Décse, Gejza, Geyza, Gécsa, Gyécsa. A Géza név, ahogy ma használják, nem felel meg a régi kiejtésnek, s hibás olvasásnak köszönheti eredetét. Okleveleink a XII-XIV. századból, valamint a régi krónikáink Geyza, Geisa és Geicha alakban írják, előfordul Geythsa, Geisce regis, Geche regis, Gyesse regis formában is, a pécsváradi konvent jegyzője pedig 1338-ban III. Bélát «Deyche regis filius»-nak irja; az I. Istvánnal egykorú Thietmar merseburgi püspök Deuix-nek nevezi Géza fejedelmet; I. Géza király neve a koronán GEOBITZ, vagyis Jeóvics, pénzein Geuca, VII. Gergely pápa okleveleiben pedig Geuza, Geusa; II. Géza királyt a magyar viszonyokról jól értesült egykorú Kinnamos Geitxaz- azaz Jejcsa(sz)nak és 'Iatxaz - vagyis Jacsának irja, a németeknél, lengyeleknél stb. Joas, Jojas, Joitsco, Gouz, Govizo, Gizo, Guizo stb. alakban találjuk e nevet.
Név gyakorisága: Megtekintés

Gy

Győző

A Győző férfinevet sokáig a Viktor név magyarításának tartották, hiszen ez utóbbi a latin Victor névből származik, amelynek jelentése: győztes. Ez azonban téves feltevés, mivel a győző magyar szó régebbről ered mint a victor angol szó.
Név gyakorisága: Megtekintés

Gyula

A Gyula férfinév a régi magyar gyula méltóságnévből származik. A VIII-IX. században a magyaroknál egy úgynevezett kettős fejedelmi rendszer volt a gyula, mint fővezéri rang, és a kende, mint főbírói rang. Érdemes megfigyelni, hogy az etruszkoknál is e fejedelmi rendszer volt, zilah és kündü.
Név gyakorisága: Megtekintés

H

I

Imre

Lehetséges, hogy az imrehor türk szóból ered, melynek jelentése lovászmester, ez nagyon fontos tisztség volt a korabeli magyaroknál.
Ajánlott névnap: November 05.
Név gyakorisága: Megtekintés

J

Jácint

A Jácint görög eredetű férfinév, amely a görög mitológiai névnek a latin Hyacinthus formájából származik. Magának a jácint virágnak (Hyacinthus orientalis) a neve is a mondai alak nevéből származik. Női párja: Jácinta.
Ajánlott névnapok: Augusztus 17., Szeptember 11.
Név gyakorisága: Megtekintés

János

A János bibliai eredetű férfinév, a héber Yohhanan névből, illetve ennek latin Johannus formájából) származik, alakfejlődése: Joannes - Joanes - Joános - János. Jelentése Jahve megkegyelmezett. Női párja: Johanna, Janka, Zsanett.
Név gyakorisága: Megtekintés

Jenő

A Jenő férfinév a hatodik magyar honfoglaló törzs nevéből származik, ahogyan az Bíborbanszületett Konstantin bizánci császárnak "A birodalom kormányzásáról" című művében szerepel. Jelentése: tanácsadó, bizalmas. Magyarországon Jenő, Diósjenő és Tiszajenő településünk is őrzi ezt a nevet. Bár eredetileg az Eugén magyar megfelelője az Ödön volt, a 19. században a Jenő nevet (tévesen) a német Eugén névvel azonosították, s így ez az azonosítás maradt meg napjainkig.
Név gyakorisága: Megtekintés

K

Kálmán

A Kálmán magyar eredetű férfinév. Jelentése: maradék. Sokáig tévesen a Coloman, Kolman névvel azonosították.
Ajánlott névnap: Október 13.
Név gyakorisága: Megtekintés

Károly

A Károly régi magyar személynév, a török eredetű karul, karvaly madárnévből származik. Már a középkorban azonosították azonban a germán eredetű német Karl névvel, mivel ennek a latinosított Carolus formája az -us végződés nélkül hasonlóan hangzott, mint a magyar név. A germán név jelentése: szabad (férfi), legény. Női párja: Karola.
Név gyakorisága: Megtekintés

Kende

A Kende magyar eredetű férfinév, mely a kende egykori méltóságnévbol származik.
A kettős fejedelemség idején a főbíró volt a kende, míg a fővezér a gyula. Az etruszkoknál ugyan ez a két rang volt a zilah és a kündü.
Ajánlott névnapok: Szeptember 01., Szeptember 25., Október 21.
Név gyakorisága: Megtekintés

Kevin

A Kevin ír eredetű férfinév, jelentése: kellemes, jó születés vagy kedvesnek, csinosnak született.
Ajánlott névnap: Június 03.
Név gyakorisága: Megtekintés

Kolen

A Kolen kelta eredetű férfinév, jelentése: erős, izmos, fiatal, férfias.
Név gyakorisága: Megtekintés

Krisztián

A Krisztián férfinév a latin Christianus név rövid alakja. Jelentése: Krisztushoz tartozó. Női névpárja a Krisztina, Krisztiána. A szót a magyar nyelvben kereszténynek is fordítják.

A nagy etimológiai szótár szerint a Krisztián szláv eredetű szó: a horvát krstijan, a szlovén kristjan, a szlovák kresťan – vagyis „keresztény” – vagy közvetlenül, vagy a latin Christianus közvetítésével a görög Khrisztianosz – „Krisztusi” – szóból erednek. A szótár szerint a magyar szó forrása a horvát vagy szlovén volt; a szóeleji mássalhangzó-torlódás ejtéskönnyítő magánhangzóval való feloldása révén előbb kirisztján, majd hangrendi kiegyenlítődéssel keresztyén alak jött létre. A 16. század óta mutatható ki a Krisztián alakváltozat, amely egyértelműen utal a latin Christianus alakra.
Név gyakorisága: Megtekintés

L

Lajos

A Lajos a régi germán Chlodovech névnek a francia Louis formájából származik: Lajos - Louis francia - Clouis ófrancia - Clovis középkori latin ’Clodovicus becézése’ - Clodovicus középkori latin - Chlodovech ófelnémet - Hluodowig ófelnémet - *hluda ősgermán ’híres’ (vö. loud angol ’hangos’) + *wiga ősgermán ’háború’. Női párja a Ludovika és a Lujza.
Ajánlott névnapok: Augusztus 19., Augusztus 25., Október 10.
Név gyakorisága: Megtekintés

Levente

A Levente régi magyar személynévből származik, aminek jelentése: létező. A levente köznév ettől a névtől teljesen független, régebbi leventa formáját a nyelvújítás során módosították levente alakúra. A levente közszó szerb-horvát eredetű.
Név gyakorisága: Megtekintés

Lóránt

A Lóránt régi magyar eredetű férfinév, a korabeli főurak között igen kedvelt név volt. Jelentése valószínűleg a lóval kapcsolatos.
Ajánlott névnap: Január 10.
Név gyakorisága: Megtekintés

Lőrinc

A Lőrinc latin eredetű férfinév, a Laurentius névből származik, jelentése: Laurentum vidékéről származó férfi. A laurus (babér) szóval később hozták összefüggésbe. Női párja a Laura.
Ajánlott névnapok: Július 21., Augusztus 10., Szeptember 05.
Név gyakorisága: Megtekintés

M

Márk

A Márk a Márkus név rövidüléséből. De lehet a német Mark átvétele is, ez pedig a Marquard és a Markus német utónevek közös rövidülése. A Marquard (Márk) jelentése: a határerdőnek, a határvidéknek és a természetnek a védője.
Név gyakorisága: Megtekintés

Máté

A Máté a héber Mattanaja: מת(נ)יהו név rövidített Mattai: מתי) formájának görög alakjából származik, jelentése: Isten ajándéka.
Ajánlott névnap: Szeptember 21.
Név gyakorisága: Megtekintés

Mátyás

A Mátyás héber eredetű férfinév. A héber Mattatiás név latin Matthias formájából származik, jelentése Isten ajándéka.
Más vélemény szerint a manu, azaz a "jó", és a thesis, azaz az "elhelyezés" szavakból származik. Ezért Mátyás: a rossz – vagyis Júdás – helyére ‚elhelyezett jó.
Ajánlott névnapok: Február 24., Február 25., December 08.
Név gyakorisága: Megtekintés

Medox

Medox kelta eredetű férfinév, jelentése jótékony, jótékonykodó, nagylelkű (wales-i), de értelmezik még "az Úr fia"-ként is.
Ajánlott névnap: Október 26.
Név gyakorisága: Megtekintés

Menyhért

A Menyhért a germán Meinhard névből származik, jelentése erő + erős, merész. A magyarban ezzel a névvel helyettesítették a háromkirályok egyikének a nevét, a Melchiort. Annyi bizonyos, hogy korábbi magyar alakja Menyhárt volt.
Név gyakorisága: Megtekintés

Merse

A Merse régi magyar, örmény eredetű férfinév, jelentése: úr, nemes herceg. Egyesek szerint a szláv Miroslav magyar változata.
Ajánlott névnap: Augusztus 22.
Név gyakorisága: Megtekintés

Mihály

A Mihály héber eredetű bibliai férfinév, a Mikaél magyar formája. Jelentése: Ki olyan, mint az Isten? A név eredeti viselője az egyik arkangyal, akit Dániel próféta könyvében, Júdás apostol levelében és A jelenések könyvében említenek.
Ajánlott névnapok: Május 08., Június 19., Szeptember 29.
Név gyakorisága: Megtekintés

N

Nándor

A Nándor férfinév régi magyar eredetű, eredetileg a dunai bolgárokat nevezték, így. Később a név visszaszorult, majd a XIX. században terjedt el újra.
Ajánlott névnapok: Május 30., Június 05., Október 19.
Név gyakorisága: Megtekintés

Nátán

A Nátán héber eredetű férfinév, a Netanja rövidítése, jelentése: Isten ajándéka, de később a Nátánael rövidüléseként használták. A Bibliában a két külön névként szerepelnek.
Ajánlott névnap: November 09.
Név gyakorisága: Megtekintés

Noé

A Noé valószínűleg héber eredetű bibliai férfinév, jelentése: nyugalom vagy vigasztalás, de más vélemény szerint sumér eredetű, és a jelentése hosszú élet(ű).
Ajánlott névnapok: Április 22., November 18., December 24.
Név gyakorisága: Megtekintés

Noel

A Noel francia eredetű férfinév; a latin dies natalis kifejezésből ered, amelynek a jelentése születésnap (az Úr születésnapja, karácsony. Eredetileg a karácsonykor született fiúgyerekeknek adták ezt a nevet.
Ajánlott névnapok: Május 13., December 25.
Név gyakorisága: Megtekintés

Norbert

A Norbert germán eredetű német férfinévből származik, jelentése észak + fényes, híres , a név a Nordbert-ből alakult ki. Női párja: Norberta.
Ajánlott névnap: Június 06.
Név gyakorisága: Megtekintés

Ö

Ödön

Az Ödön férfinév az Eugén magyar megfelelője, eredeti alakja Ögyén. A 19. században az Ödön nevet mesterségesen az Edmund illetve Edmond nevekkel azonosították, míg az Eugén nevet a Jenővel.
Ajánlott névnapok: November 16., November 20.
Név gyakorisága: Megtekintés

O

P

Péter

A Péter férfinév a görög Petrosz név latin Petrus alakjából származik. A Bibliában Péter apostol neve Kéfa, Kéfás, ennek görög fordítása a Petrosz, ami a szintén görög petra szóból ered, ami sziklát jelent. Női párja: Petra.
Név gyakorisága: Megtekintés

R

Rómeó

A Rómeó a latin Romaeus név olasz formája, a jelentése római vagy a Római Birodalomból származó. A késő középkorban így hívták a Rómába vagy a Szentföldre zarándoklókat is.
Ajánlott névnapok: Február 07., Június 19., Október 01.
Név gyakorisága: Megtekintés

S

Sebestyén

A Sebestyén a latin Sebastianus név rövidülésének magyaros alakja, jelentése Szebaszte (latinosan: Sebastia) városából való. A város eredeti neve Szamaria volt, amit Augustus császár tiszteletére változtattak meg, a görög eredetű Szebaszte városnév jelentése ugyanis, akárcsak a császár nevéé: magasztos, fennkölt.
Ajánlott névnap: Január 20.
Név gyakorisága: Megtekintés

Sz

T

Tibor

A Tibor férfinevet általában a Tiborc név rövidülésének tartják, de más vélemény szerint Bod Péter alkotta egy erdélyi település nevéből, ami ismeretlen, talán szláv eredetű. Csak magyar nyelvterületen használt név.
Ajánlott névnapok: Április 14., Augusztus 11.
Név gyakorisága: Megtekintés

V

Vencel

A Vencel a szláv Wenceslav névből származik, jelentése koszorú + dicsőség. Német közvetítéssel került Magyarországra, a Wenzeslaus névforma német Wenzel rövidüléséből.
Ajánlott névnap: Szeptember 28.
Név gyakorisága: Megtekintés

Vendel

A Vendel a német Wendelin név rövidülése, ez pedig a Wendelmar névből ered. A Wendel névelem jelentése valószínűleg vandál (egy néptörzs neve). Női párja: Vendelina.
Ajánlott névnap: Október 20.
Név gyakorisága: Megtekintés

Z

Zalán

A Zalán férfinév eredetére többféle magyarázat is született. Anonymus Saladus néven említi a honfoglalás előtt a Duna-Tisza közén uralkodó vezért. A Tisza mentén ténylegesen található egy Slankamen (Szalánkemén) nevű helység, azonban az is elképzelhető, hogy Anonymus a helységnévből alkotta az uralkodó nevét. A helynév szláv eredetű, jelentése: sós kő.

Más elképzelés szerint a Zalán név török eredetű, jelentése: dobó, ütő.

Bizonytalan az is, hogy mi volt a név eredeti kiejtése, lehetett Szalan esetleg Salán is; a jelenlegi Zalán olvasat valószínűleg téves, ez Vörösmarty Mihály Zalán futása című műve révén terjedt el.
Név gyakorisága: Megtekintés

Zs

Zsigmond

A Zsigmond férfinév, mely a germán eredetű német Siegmund, Sigismund névből származik. Elemeinek jelentése: győzelem + védelem.
Ajánlott névnapok: Május 01., Május 02.
Név gyakorisága: Megtekintés